Popis
Klika levých zadních a pravých předních i zadních dveří pro vozy Citroën a Peugeot. Barva ETS – lak šedý Cendré. Máme skladem různé barvy.
Popis produktu
Originální náhrada dveřní kliky určená pro vybrané modely Citroën a Peugeot. Klika je určena pro levou zadní a pravou přední i zadní pozici dveří. Povrchová úprava odpovídá barvě ETS lak šedý Cendré. Díky přesnému tvaru a upevňovacím bodům montáž zapadne do karoserie bez větších úprav, vhodné pro autoservisy i kutily.
Funkce a použití
Dveřní klika slouží ke mechanickému ovládání zámku dveří a přenosu pohybu na vnitřní zámkový mechanismus. Správná funkce kliky je klíčová pro bezpečné otevírání a zavírání dveří, integraci s centrálním zamykáním a těsnost proti vnikání vody do mechanismu. Použití: výměna po opotřebení, poškození při nárazu nebo při opravě karosérie.
Výměna
Výměna kliky je středně náročný zákrok. Postup obecně:
- Demontujte vnitřní obložení dveří (ušroubujte šrouby, uvolněte kryty a klipy).
- Odpojte mechanické táhlo a lanko centrálního zamykání od kliky.
- Uvolněte upevňovací šrouby nebo matice kliky z vnější strany dveří a vyjměte starou kliku.
- Namontujte novou kliku: zasuňte spojovací prvky, upevněte šrouby a zkontrolujte polohu táhel.
- Ověřte funkci otevření/zavření a zamykání ještě před úplným nasazením obložení dveří.
Pro montáž mějte k dispozici základní nářadí (sada šroubováků, torx/imbus dle typu, plastové páčky pro odklíčení obložení). Pokud je v klikě integrovaný zámek, postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození zámkového mechanismu.
Důvod, proč se díl nejčastěji pokazí
- Mechanické opotřebení čepů a západek v důsledku dlouhodobého používání.
- Poškození plastových nebo kovových částí při nárazu nebo vlivem vandalismu.
- Koroze a vniknutí vody do vnitřního mechanismu, zejména u vozů provozovaných v agresivním prostředí.
- Zamrznutí pohyblivých částí v zimním období způsobené vlhkostí a neadekvátním mazáním.
- Opotřebení táhel a spojovacích prvků centrálního zamykání, které způsobí nesprávnou funkci kliky.
Technické informace
- Výrobce: Stellantis / Citroën / Peugeot
- Model: 2008, 207, 308, Berlingo III, Partner III, C4 Picasso, Jumpy III, Expert III
- Kódy produktů: 9101GH, ETSC
- Další čísla: Neuvedeno
Doporučení k montáži
- Před demontáží si připravte pořadí a polohu všech upevňovacích prvků, fotografování před rozebráním usnadní zpětnou montáž.
- Při opětovné montáži použijte originální nebo kvalitní náhradní upevňovací prvky a zajistěte správné dotažení šroubů (bez přetažení).
- Po instalaci promažte pohyblivé části vhodným kontaktním mazivem odolným vůči vlhkosti a extrémním teplotám.
- Po montáži proveďte kontrolu funkce otevírání, zavírání a centrálního zamykání několikrát za sebou, abyste vyloučili závady nebo nesprávnou polohu táhel.
- V případě poškození vnitřního zámkového mechanismu doporučujeme výměnu kompletního mechanismu dveří, nikoli pouze vnější kliky.
Vyberte správnou barvu a variantu podle popisu produktu (ETS lak šedý Cendré). Vzhledem k rozdílům mezi výrobními sériemi vozů vždy zkontrolujte vizuální soulad s originální částí před definitivní montáží.







